București, 22 aprilie 2026 – Trei persoane au fost reținute miercuri seara, pentru 24 de ore, în urma unei altercații violente care a izbucnit la bordul unui avion, în timpul unui zbor din Germania către România, și a continuat cu intensitate la terminalul Sosiri al Aeroportului Internațional Aurel Vlaicu Băneasa din Capitală. Incidentul, care a degenerat rapid, a implicat inițial cinci persoane și a culminat cu acte de violență, inclusiv lovirea unor femei, sub privirile șocate ale celorlalți pasageri și ale personalului aeroportuar.
Detalii ale Incidentului: De la Bord la Terminal
Conflictul a luat naștere în aer, în timpul cursei aeriene care venea din Germania. Deși motivele exacte ale disputei inițiale nu au fost încă făcute publice de către autorități, martorii oculari au descris o tensiune crescută între cinci persoane implicate. Situația a escaladat rapid odată ce aeronava a aterizat pe Aeroportul Băneasa. În loc să se calmeze, spiritele s-au încins și mai mult pe culoarul de acces și, ulterior, în zona terminalului de Sosiri.
Potrivit informațiilor preliminare, altercația a atins punctul culminant la sol, unde s-au înregistrat scene de o violență extremă. Imaginile surprinse de camerele de supraveghere și de telefoanele mobile ale martorilor arată cum bărbații implicați în conflict au continuat să se lovească, iar, îngrijorător, violența s-a extins și către femei, care ar fi fost lovite în timpul încăierării. Aceste acțiuni au stârnit indignare și panică în rândul celor prezenți, mulți dintre ei fiind pasageri care tocmai soseau în țară sau își așteptau rudele.
Intervenția Rapidă a Autorităților și Reținerile
Forțele de ordine de pe Aeroportul Băneasa au intervenit prompt pentru a calma situația și a restabili ordinea publică. Polițiștii de frontieră și agenții de securitate aeroportuară au acționat rapid pentru a separa persoanele implicate și a evalua circumstanțele. În urma investigațiilor preliminare și a audierii martorilor, trei dintre cele cinci persoane implicate direct în altercație au fost identificate și reținute.
„Ca urmare a unui incident de tulburare a ordinii publice și lovire la terminalul Sosiri al Aeroportului Băneasa, trei persoane au fost conduse la secția de poliție pentru audieri. Ulterior, s-a dispus măsura reținerii pentru 24 de ore. Cercetările continuă sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de lovire sau alte violențe și tulburarea ordinii și liniștii publice”, a declarat un purtător de cuvânt al Poliției Transporturi Aeriene, refuzând să ofere detalii suplimentare despre identitatea persoanelor reținute sau despre starea victimelor, invocând secretul anchetei.
Implicații Legale și Următorii Pași
Cele trei persoane reținute urmează să fie prezentate în fața magistraților cu propunere de arestare preventivă sau sub control judiciar. Gravitatea faptelor, în special violența manifestată într-un spațiu public aglomerat și lovirea unor femei, ar putea duce la pedepse semnificative, conform Codului Penal românesc. Infracțiunile de lovire sau alte violențe și tulburarea ordinii și liniștii publice sunt sancționate cu închisoare sau amendă, în funcție de circumstanțe și de consecințele acțiunilor.
Incidentul de pe Aeroportul Băneasa readuce în discuție importanța respectării regulilor de conduită și a legii, chiar și în situații de conflict personal. Spațiile publice, în special aeroporturile, sunt zone cu regim special de securitate, iar orice act de violență este tratat cu maximă seriozitate de către autorități. Măsurile de securitate de pe aeroporturile românești sunt constante și vizează prevenirea unor astfel de incidente, însă comportamentul individual joacă un rol crucial.
Ancheta este în plină desfășurare, iar polițiștii analizează toate probele, inclusiv înregistrările video și declarațiile martorilor, pentru a stabili cu exactitate dinamica evenimentelor și responsabilitatea fiecărei persoane implicate. Publicul este așteptat să afle mai multe detalii pe măsură ce investigația progresează și autoritățile vor decide ce măsuri judiciare vor fi luate împotriva celor reținuți.






