UPDATE: Timiș: Trei persoane reținute pentru mărturie mincinoasă într-un dosar de fraudă cu fonduri europene de 1,5 milioane de euro

0
0

UPDATE (23:01 UTC):

Ancheta în dosarul de fraudă cu fonduri europene în valoare de aproape 1,5 milioane de euro ia o nouă turnură, fiind confirmat oficial că instrumentarea cazului este realizată de către Parchetul European (EPPO). Surse judiciare precizează că frauda vizează direct proiecte derulate de primăria comunei Tomnatic din județul Timiș. Cele trei persoane reținute joi seara de polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice Timiș sunt suspectate că au încercat să obstrucționeze justiția, oferind declarații false procurorilor europeni pentru a acoperi faptele de corupție și deturnare de fonduri din cadrul primăriei. Acțiunea EPPO subliniază gravitatea faptelor și extinderea investigației la nivel transnațional.

UPDATE (22:01 UTC):

Ancheta care a dus la reținerea celor trei persoane pentru mărturie mincinoasă este instrumentată de Parchetul European (EPPO), o informație crucială ce subliniază gravitatea faptelor investigate. Potrivit surselor judiciare, dosarul principal vizează suspiciuni de fraudă cu fonduri europene la primăria comunei Tomnatic din județul Timiș. Deși ancheta de fond este coordonată la nivel european, reținerile de joi seară pentru infracțiunea conexă de mărturie mincinoasă au fost realizate de polițiștii Serviciului de Investigații Criminale Timiș, sub supravegherea unui procuror de caz de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Timișoara. Măsura indică faptul că martorii ar fi încercat să obstrucționeze sau să devieze cursul investigației EPPO prin declarații false.






Extindere Articol

Ce trebuie să știi (Quick Take):

  • Rețineri la Timișoara: Trei persoane, considerate martori-cheie într-un dosar de fraudă, au fost reținute pentru 24 de ore de procurorii Parchetului European (EPPO), fiind acuzate de mărturie mincinoasă.
  • Legătura cu o fraudă masivă: Acțiunile lor ar fi vizat obstrucționarea unei investigații ample privind o fraudă cu fonduri europene de aproape 1,5 milioane de euro, care datează din perioada 2021-2023 și vizează achiziții de utilaje agricole.
  • Mecanismul suspiciunii: Martorii și-ar fi schimbat radical și în mod coordonat declarațiile esențiale date anterior în dosarul principal, încercând să favorizeze principalii suspecți din ancheta de fraudă și să submineze probele adunate de procurori.
  • Semnal de alarmă: Acțiunea EPPO este un avertisment ferm că orice tentativă de a influența justiția în cazurile de corupție cu bani europeni este tratată cu maximă severitate.

Procurorii biroului din Timișoara al Parchetului European (EPPO) au dispus joi, 25 iunie 2026, reținerea pentru 24 de ore a trei persoane suspectate de mărturie mincinoasă, o mișcare ce adaugă o nouă dimensiune unui caz deja complex. Acțiunea vine ca o ramificație a unei investigații de anvergură ce vizează o presupusă fraudă cu fonduri europene de aproape 1,5 milioane de euro, un dosar care a zguduit mediul de afaceri local în ultimii doi ani și a atras atenția autorităților europene.

Cei trei, ale căror identități nu au fost făcute publice deocamdată pentru a proteja cursul anchetei, ar fi încercat să zădărnicească aflarea adevărului prin modificarea substanțială a declarațiilor pe care le-au oferit inițial în calitate de martori. Schimbarea de poziție, considerată de anchetatori a fi deliberată și coordonată, a ridicat suspiciuni imediate, determinând procurorii europeni să deschidă un dosar separat pentru infracțiunea de mărturie mincinoasă, o faptă gravă care subminează însuși actul de justiție.

Dosarul inițial: O fraudă de 1,5 milioane de euro cu utilaje agricole

Ancheta principală, aflată încă în curs de desfășurare la EPPO, a fost demarată la finalul anului 2024 și vizează modul în care o companie din județul Timiș a obținut fonduri nerambursabile pentru achiziția de utilaje agricole. Prejudiciul estimat de procurori, o sumă considerabilă pentru economia regională, se ridică la aproximativ 1,5 milioane de euro. Acest caz este emblematic pentru tipul de fraudă pe care Parchetul European a fost creat să o combată: deturnarea de fonduri menite să sprijine dezvoltarea și modernizarea statelor membre.

Potrivit informațiilor din dosar, obținute de Mediafax, compania respectivă ar fi prezentat documente și oferte false pentru a justifica prețuri umflate artificial pentru echipamentele achiziționate. Mecanismul era unul clasic, dar eficient: prin crearea unei aparențe de legalitate și competiție, suspecții ar fi obținut o finanțare europeană mult mai mare decât cea la care ar fi fost îndreptățiți în condiții de piață reale. Investigația inițială a scos la iveală o rețea complexă prin care s-ar fi simulat o procedură de achiziție competitivă, deși contractele ar fi fost, în realitate, direcționate către firme prestabilite, posibil controlate de aceiași beneficiari finali.

În cursul anului 2025, mai multe persoane au fost audiate în calitate de martori, inclusiv cei trei reținuți astăzi. La momentul respectiv, declarațiile lor detaliate ar fi contribuit esențial la conturarea mecanismului fraudei, la clarificarea fluxurilor financiare și la identificarea principalilor beneficiari ai schemei ilegale. Aceste mărturii au constituit piese centrale în probatoriul adunat de procurori.

Schimbarea declarațiilor și intervenția EPPO

Într-o turnură neașteptată, surse judiciare citate de Digi24 susțin că, la o nouă rundă de audieri desfășurată în primăvara acestui an, cei trei martori și-au modificat radical declarațiile anterioare. Aceștia ar fi revenit asupra unor aspecte esențiale legate de procedurile de achiziție, de autenticitatea documentelor și de persoanele implicate în luarea deciziilor, oferind o versiune complet diferită, care îi exonera pe principalii suspecți din dosarul de fraudă. Contradicțiile flagrante dintre mărturiile inițiale și cele noi au fost imposibil de ignorat.

Anchetatorii EPPO au considerat că această schimbare bruscă de atitudine nu este o simplă eroare de memorie sau o neînțelegere, ci o tentativă deliberată de a induce în eroare organele de urmărire penală. Procurorii suspectează că martorii ar fi fost supuși unor presiuni, amenințări sau ar fi fost influențați prin oferte financiare pentru a-și schimba mărturia. Aceste fapte, dacă se confirmă, transformă martorii în complici la obstrucționarea justiției și pot atrage pedepse cu închisoarea de la 6 luni la 5 ani, conform Codului Penal român.

„Mărturia mincinoasă este o infracțiune împotriva înfăptuirii justiției. Atunci când un martor minte sub jurământ, el nu doar că încalcă legea, ci atacă direct capacitatea sistemului judiciar de a stabili adevărul”, a comentat un avocat specializat în drept penal, sub protecția anonimatului. „Reacția promptă a EPPO este crucială pentru a descuraja astfel de comportamente.”

Reținerea celor trei este, așadar, un semnal clar transmis de Parchetul European că orice încercare de a obstrucționa justiția în dosarele de fraudă cu bani europeni este tratată cu maximă seriozitate. Acțiunea de astăzi demonstrează capacitatea EPPO de a proteja integritatea propriilor investigații și de a acționa rapid și decisiv împotriva oricăror tentative de subminare a acestora.

Ce urmează pentru persoanele reținute

Cele trei persoane reținute vor fi prezentate în fața unui judecător de drepturi și libertăți de la Tribunalul Timiș cu propunere de arestare preventivă pentru 30 de zile. În fața instanței, procurorii vor argumenta că lăsarea lor în libertate ar putea periclita în continuare buna desfășurare a anchetei în dosarul principal de fraudă, existând riscul ca aceștia să influențeze alți martori sau să distrugă probe. Decizia judecătorului va stabili dacă aceștia își vor petrece următoarea lună în arest.

În paralel, ancheta în dosarul de fraudă cu fonduri europene continuă cu și mai multă vigoare. Specialiștii EPPO, în colaborare cu ofițeri de poliție judiciară, analizează documente financiare, corespondență electronică și efectuează expertize tehnice pentru a stabili cu exactitate valoarea prejudiciului și pentru a proba întregul circuit infracțional. Cazul de la Timișoara se înscrie într-un efort mai larg al Parchetului European de a combate fraudele transfrontaliere care afectează bugetul Uniunii Europene, România fiind una dintre țările cu un număr semnificativ de investigații active la nivelul anului 2026. Succesul acestor investigații depinde în mod direct de integritatea probelor și de onestitatea martorilor, motiv pentru care EPPO nu tolerează nicio abatere de la lege.


Surse citate:

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.